• EN
سه‌شنبه, 24 مهر 1397
عنوان : آغاز مرمت آب انبار صفوی بالا زاوقان سمنان
کد خبر : ۲۴۸۲
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ 
ساعت : ۱۱:۷:۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: مرمت و ساماندهی آب انبار بالا زاوقان شهر سمنان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان «حمیدرضا دوست محمدی» امروز و در گفت و گویی افزود: این آب انبار که از یادگاران دوره صفویه است، در سال‌های گذشته به علت ترکیدگی انشعاب آب شهری و هدایت نادرست فاضلاب معابر و رسیدگی نشدن توسط متولیان بنا دچار آسیب‌های شدیدی در ناحیه پوشش و دیواره مخزن شده بود.

وی افزود: این اداره با هدف رعایت حقوق شهروندی اهالی محدوده و برای رفع خطر، اقدام به عقد قرارداد مرمتی اضطراری با رویکرد بازسازی دیواره و سقف سنگی مخزن آب انبار و ایزوله حفاظتی بام کرده است.

دوست‌محمدی گفت: مرمت این بنای تاریخی، باعث رفع خطرات از اهالی محل، حفاظت از این یادگار تاریخی عصر صفوی و حفاظت از قسمتی از پازل مجموعه آب پخش کن سمنان می‌شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان خواستار تخصیص کاربری و احیای بنای تاریخی آب انبار بالا زاوقان توسط متولیان بنا شد و تاکید کرد: حفظ و احیای این بنای تاریخی، علاوه بر هویت بخشی به محله، از بروز آسیب‌های آینده به این اثر ملی جلوگیری می‌کند.

بنای تاریخی آب انبار بالا زاوقان که در محله زاوقان شهرسمنان واقع شده، از عناصر صنعتی تاریخی مرتبط با آب پخش کن سمنان بوده است.

این اثر به شماره 5831 در تاریخ 25/3/1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0