• EN
يکشنبه, 30 تير 1398
عنوان گروه خبري / ميراث فرهنگي .
 • ساعت : ۱۰:۵۹:۹
 • تاريخ :
   ۱۳۹۲/۱۲/۱۳ 
 • کد خبر : ۲۷۹
    /  3
سفری به روستاهای هدف گردشگری استان سمنان
نزديكي به پايتخت، واقع شدن در مسير زائران مشهد مقدس، آثار تاريخي و طبيعي، شرايط آب و هوايي خاص ناشي از قرارگرفتن مناطق شمالي در دامنه‎هاي جنوبي البرز و ساير نقاط در حاشيه‎هاي شمالي كوير مركزي ايران و .... از جمله جاذبه‌هاي بالقوه استان سمنان براي جذب گردشگر داخلي و خارجي است. وجود 27 درصد مناطق حفاظت شده كشور در استان، كوير، جنگل، شرايط مناسب آسمان شب براي رصد ستاره ها و ... از ديگر قابليت هاي استان سمنان است. اما يكي از مهم‌ترين جاذبه هاي گردشگري استان سمنان، روستاهاي اين استان است كه هر يك داراي جاذبه اي مجزا براي دوستداران ميراث فرهنگي، طبيعت، زبان شناسي، فرهنگ و آئين هاي سنتي، مردم شناسي و .... است كه برنامه‎ريزي و سرمايه‎گذاري نه چندان زياد در سطح اين مناطق مي‎تواند با جلب و جذب توريسم داخلي و خارجي اقتصاد استان را متحول و دگرگون سازد. بر اين اساس در اين گزارش، تلاش شده است تا به صورت مختصر، شماري از روستاهاي هدف گردشگري استان سمنان معرفي شود.

نزديكي به پايتخت، واقع شدن در مسير زائران مشهد مقدس، آثار تاريخي و طبيعي، شرايط آب و هوايي خاص ناشي از قرارگرفتن مناطق شمالي در دامنه‎هاي جنوبي البرز و ساير نقاط در حاشيه‎هاي شمالي كوير مركزي ايران و .... از جمله جاذبه‌هاي بالقوه استان سمنان براي جذب گردشگر داخلي و خارجي است.

وجود 27 درصد مناطق حفاظت شده كشور در استان، كوير، جنگل، شرايط مناسب آسمان شب براي رصد ستاره ها و ... از ديگر قابليت هاي استان سمنان است.

اما يكي از مهم‌ترين جاذبه هاي گردشگري استان سمنان، روستاهاي اين استان است كه هر يك داراي جاذبه اي مجزا براي دوستداران ميراث فرهنگي، طبيعت، زبان شناسي، فرهنگ و آئين هاي سنتي، مردم شناسي و .... است كه برنامه‎ريزي و سرمايه‎گذاري نه چندان زياد در سطح اين مناطق مي‎تواند با جلب و جذب توريسم داخلي و خارجي اقتصاد استان را متحول و دگرگون سازد.

بر اين اساس در اين گزارش، تلاش شده است تا به صورت مختصر، شماري از روستاهاي هدف گردشگري استان سمنان معرفي شود.

v     روستاي پاده(آرادان):

اين روستا در 25 كيلومتري شرق شهر گرمسار و در فاصله سه كيلومتري شرق آرادان و در جنوب جاده تهران - مشهد واقع شده است.

اين روستا در قديم يكي از روستاهاي معتبر خوار (نام قديم گرمسار) بوده است و قدمت اين روستا به حدود شش قرن پيش مي رسد.

"قلعه گبري" و "امامزاده ابوسعيد" و خرابه هاي "قلعه كفشگران" از بناهاي اين روستا است و "بازار آرادان" ، "امامزاده شاه نظر" و "امامزاده خليل الله" از بناهاي نزديك اين روستا مي باشد.  

زبان وگويش مردم اين روستا، اليكايي و عمده محصولات كشاورزي اين روستا گندم، جو، پنبه، خربزه ، هندوانه ، انجير ، انار و ...است . 

v     روستاي تويه دروار (اميرآباد دامغان):

روستاي تويه و دروار در 48 كيلومتري شهر دامغان و در شمال روستاي قوشه در ميان كوه‌هاي شمال دامغان واقع شده است .

مردم اين روستا به زبان مازندراني صحبت مي‌كنند و عمده محصولات كشاورزي اين روستا گردو، سيب، انگور، گندم، جو و...... است.

 دامداري يكي از مشاغل اين روستاست كه محصولات حاصل از آن شامل ماست، شير ، كره، كشك ، قرقورت،..... مي باشد .

اين روستا داراي آب و هواي سرد كوهستاني است كه بارندگي فراوان در فصول مختلف، اقليمي مناسب براي اين روستا ايجاد كرده است و از اين رو مردم دامغان تابستان‌هاي گرم خود را در اين روستاها مي‌گذرانند.

"قلعه باغستان" ، "امامزاده ميرجبرئيل" ، "كلاته زكريا" ، "چشمه قلقل" و.... از جاذبه هاي مهم اين روستاست .  

v     روستاي چاشم(شهميرزاد):

روستاي چاشم در 25 كيلومتري شمال شهميرزاد در كنار كوهستان با چشم‌اندازهاي طبيعي از جمله كوههاي "نيزوا"، "چپرد "بردر"، "گرم در"، "ارم" و" سفيد كوه" واقع شده است .

چاشم در گذشته به خاطر داشتن چشمه‌هاي متعدد مير‌چشمه ناميده مي‌شد. وجود مراتع غني،آب فراوان، زمينهاي مرغوب علت اصلي شكل‌گيري اين روستا بوده است.

 اين روستا داراي آب و هواي سرد كوهستاني و دوره يخبنداني طولاني و تابستان‌هايي بسيار خنك است و آب فراوان يكي از مزيت هاي اين روستا مي‌باشد كه از ميرچشمه و سود كالم سر چشمه مي‌گيرد .

"برجك ديده‌باني"، "مقبره امامزاده ابوالقاسم" و "امامزاده مهدي" و "مقبره مرحوم آقا سيد زين العابدين نبوي" و "آقا سيد سليمان عمادي" و "بي بي پرهيز خانم" و..........از آثار تاريخي اين روستا ست.

 

 

v     روستاي رشم (دامغان):

روستاي رشم در 105 كيلومتري جنوب دامغان درمنطقه سركوير واقع شده است، مساحت روستا و مراتع آن حدود 150 كيلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دريا يك هزار و 300 متر است.

اين روستا در ميان كوههاي انار و و دزينا كه از شمال و شمال شرقي و غرب روستا را محاصره كرده اند، واقع شده و  از جنوب و جنوب شرقي دشت كوير را در پيش‌رو دارد.

اين روستا به دليل قرار گرفتن در جوار كوه نسبت به روستاهاي همجوار داراي آب و هواي مناسب و چهره اي  سر سبز و خوش آب و هواست كه اين روستا را نسبت به روستاهاي كويري ممتاز كرده است.

وجود چشمه‌هاي متعدد در اين روستا، كشت بسياري از محصولات كشاورزي را رونق داده، اين روستا، عشايرنشين كوچنده است.

گورستان قديمي اين روستا كه بنام ايراجي شناخته مي‌شود در غرب روستا واقع شده است و اهالي روستا اين قبرستان را متعلق به روزگار شداد مي دانند.

مقبره امامزاده عباس كه فضايي مربع شكل با گنبد پلكاني و در داخل آن قبر هشت گوش دارد و تقريبا تمام فضاي آن را اشغال كرده در اين روستا واقع شده و احتمالا متعلق به زمان تيموري است.

عمارت باصري كه با خشت خام بنا شده نيز يكي از عمارتهاي قديمي اين روستا مي باشد .

v     روستاي فرومد ميامي:

اين روستا در 180 كيلومتري شرق شاهرود و در شهرستان ميامي در دامنه كوه‌هاي ميندر واقع شده است.

از آثار قديمى اين روستا مي توان به مقبره ابن ‌يمين و مسجدجامع اشاره كرد.

مسجد جامع يكي از مساجد بسيار زيبا و تاريخي منطقه فرومد است كه در دوره سلجوقي ساخته شده و در دوره ايلخانان مغول تزئينات بسياري به آن افزوده شده است .

مقبره شيخ حسن جوري روحاني و رهبر سربداران در زمان ايلخانان مغول نيز در نزديكي اين روستا واقع شده است .

v    روستاي قلعه بالا(بيارجمند):

اين روستا در 24 كيلومتري جنوب‌شرقي بخش بيارجمند در حاشيه كوير و داراي موقعيت نيمه بياباني با پوشش گياهي متوسط واقع شده است.

شغل بيشتر ساكنان اين روستا دامداري و كشاورزي و عمده محصولات اين منطقه گندم و جو و كنجد،گردو، زرد آلو و... است.

به دليل كوهپايه اي بودن اين روستا، ساخت و ساز در آن به صورت پلكاني و با استفاده از خشت خام در بافت قديم و آجر در خانه هاي جديد مي باشد.

همجواري اين روستا با پارك ملي توران و وجود حيوانات و پرندگان وحشي نظير يوزپلنگ آسيايي، گورخر آسيايي، جبير و... از جاذبه هاي مهم اين روستاست.

چشمه‌هاي اطراف اين روستا شامل هوژده ، انابو، دلبر، تنگه ، و.............. از جمله اماكني است كه از روستاهاي همجوار براي تفريح به اين منطقه مي آيند .  

v     روستاي ملاده(مهديشهر)

روستای ملاده از توابع شهرستان مهدی‌شهر در 55 کیلومتری شمال شهمیرزاد واقع شده است.

آب ‌و‌ هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و پر برف است.

از جاذبه‌های تاریخی آن می‌توان به عمارت ملاده در روستا اشاره کرد.این مجموعه شامل دو عمارت بوده که در یک باغ مصفا ساخته شده و شامل خانه ابراهیم خان در قسمت غربی و دیگری قراولخانه یا عمارت کلاه فرنگی در قسمت شمال شرق می باشد.

ارتفاعات ملاده داراي مناظري بي بديل است كه از آن جمله مي توان به نماهايي بلند از کوهستانها كه در زمستانها همه جاي آن پوشيده از برف، سنگلاخ و شيب هاي تند است، وجود حيواناتي چون کبک و خرس و روباه و گرگ و گراز و ميوه هاي زرشک، وليک و کندوس (گياهان بومي) و.....جنگلهاي اورس، بوته ها و درختان بلوط و مانند آن، پرنده هاي تيکا (فارسي=توکا) و بلبلان کوهي اشاره كرد.

 

تهيه و تنظيم: سمانه سلطاني پور

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین بروزرسانی سایت : 1398/04/29 09:38

  5.3.6.0
  V5.3.6.0